1. ra
2005.05.02. 19:15
A szmmsiztika az a Jsls eggyik sformja.A szmmisztikt vagy aritmantit ( a grg arithmosz - jelentse: szm - s manteia, - a jelentse: jvbelts - szavakbl tevdik ssze) tbb mint ktezer ve alkalmazzk a mgusok s varzslk, hogy segtsenek a embereknek erssgeik s tehetsgk kifejlesztsben, az eljk tornyosul akadlyok lekzdsben a jvjk tervezsben.A "numerolgia" nven ismert aritmantia ( a Harry Potter-knyvek magyar fordtsban arimetodikaknt is szerepel) kt srgi elven alapszik Az els, hogy a nv fontos jelzseket tartalmaz viselje jellemre s sorsra nzve. A msodik szerint - amely a tbb mint 2500 vvel ezeltt lt grg blcs, Pthagorsz nevhez kthet - a szmok 1- tl 9- ig egyedlll jelentssel rendelkeznek, s emiatt a vilg vmennyi krsnek megrtsben segtenek. A szmmsiztikval foglalkozk sszekapcsoltk ezt a kt elvet, s az vszzadok sorn sok bonyolult rendszert dolgoztak ki a nevek szmokk alaktsra s az eredmny elemzsre. Az eggyik legismertebb rendszer hrom szmot alkot az adott szemly nevbl- a nvszm, a szvszm, s a szemlyisgszm -, a kapott eredmnyt pedig bizonyos jelentskulcsok alapjn rtelmezi. Ezt a rendszert, amely szles krben ismert volt a kzpkorban, mg ma is alkalmazzk( s gyantjuk, hoyg a Roxfortban is ezt a mdszert alkalmzzk:P). Ceruzn, papron, vmint a betvets s a szmols tudomnyn kvl msra nincs szksg hozz. A nv elemzsnek els lpse a benne szerepl betk szmokk alaktsa. Az angol ABC minden egyes betjhez egy szm tartozik 1- tl 9- ig az albbi brzat alapjn:
1 = A J S
2 = B K T
3 = C L U
4 = D M V
5 = E N W
6 = F O X
7 = G P Y
8 = H Q Z
9 = I R
Amint ltszik, az A, J s S betk rtke 1, a B, K s T betk pedig 2 stb.Ha nevet elemezni akarunk, rjuk le, s tntessk fl a betk alatt szmrtkket.Elemzzk pl: Nicholas Flamel kzpkori alkimista nevt, aki arrl hres, hoyg sikerrel prblkozott a blcsek kve ellltsval.
NICHOLAS FLAMEL = 59386311 631453
Ha az ssze szmot lertuk adjuk ssze ket. Jelen esetben az eredmny 58. A szmmsztika eljrsainak megfelelen, ha az sszeg nagyobb 9- nl - ami sokszor elfordul -, egyjegy szmm kell "reduklni" szmjegyeinek sszeadsval, amit, ha szksges, tbbszr is el kell vgezni. gy az 58- at elszr 13- ra (5+8=13) raduklhat, majd 4- re (1+3=4). A vgeredmny, a nvben szerepl sszes szmrtk reduklt szma adja a nvszmot. Ez s szm az egyn ltalnos szemlyisg tipusra utal az albbiakban ismertetett jelentsrendszer szerint.
A kvetkez levezetett szm a szvszm, amely a begyn bels letre, msok ell elrejtet vgyaira, flelmeire utal. A szvszm a nvben a szerepl sszes magnhangz sszegbl reduklt egyjegy szm.
NICHOLAS FALMEL = 9 6 1 1 5
Ezeknek a szmonak az 9sszege 22, amely 4- re reduklhat (2+2=4). Ebben az esetben a szvszm s a nvszm megegyezik, de ez nincs mindig gy.
|